دکتر روانشناس تهران و بی نیازی به دارو. گاهی در زندگی با مشکلاتی روبرو می شوید که دشوار به نظر می رسند. ممکن است در شرایط نامبرده راهکارهای مختلفی را به کار برید. مثل مسافرت رفتن، ورزش کردن یا صرف ساعات زیادی به اشتغال. اما برای عبور از مشکلات حاد بهتر است از روانشناس کمک بگیرید.

روان درمانی چیست؟

روان درمانی یا گفتاردرمانی راهی برای کمک به افرادی است که بیماری های روانی و مشکلات عاطفی متنوعی دارند. روان درمانی می تواند به از بین بردن یا کنترل علائم آزار دهنده کمک کند بنابراین فرد می تواند عملکرد بهتری داشته باشد و باعث بهبود و بهبودی شود.

مشکلاتی که روان درمانی به آنها کمک می کند شامل مشکلات کنار آمدن با زندگی روزمره است. تأثیر ضربه، بیماری پزشکی یا از دست دادن، مانند مرگ یک عزیز؛ و اختلالات روانی خاص، مانند افسردگی یا اضطراب. انواع مختلفی از روان درمانی وجود دارد و برخی از انواع ممکن است با مشکلات خاص یا مشکلات بهتر کار کنند. روان درمانی ممکن است در ترکیب با دارو یا سایر روش های درمانی استفاده شود.

جلسات درمانی

درمان ممکن است در محیط فردی، خانوادگی، زوجی یا گروهی انجام شود و می تواند به کودکان و بزرگسالان کمک کند. جلسات به طور معمول یک بار در هفته و در حدود 30 تا 50 برگزار می شود. بیمار و درمانگر هر دو باید به طور فعال در روان درمانی شرکت کنند. اعتماد و رابطه بین فرد و درمانگر وی برای همکاری موثر و بهره مندی از روان درمانی ضروری است.

روان درمانی می تواند کوتاه مدت باشد (چند جلسه) ، با موضوعات فوری سرو کار دارد یا طولانی مدت (ماهها یا سالها) ، با مسائل طولانی و پیچیده سروکار دارد. اهداف درمان و ترتیبات برای اینکه چند بار و چه مدت ملاقات به طور مشترک توسط بیمار و درمانگر برنامه ریزی شده است.

رازداری یکی از نیازهای اساسی روان درمانی است. همچنین ، اگرچه بیماران احساسات و افکار شخصی مشترک دارند ، اما تماس صمیمانه جسمی با یک درمانگر هرگز مناسب ، قابل قبول یا مفید نیست.

روان درمانی و دارو درمانی

روان درمانی اغلب در ترکیب با دارو برای درمان شرایط بهداشت روان استفاده می شود. در برخی شرایط ممکن است دارو به وضوح مفید باشد و در موارد دیگر روان درمانی بهترین گزینه است. برای بسیاری از افراد، درمان دارویی و روان درمانی ترکیبی بهتر از هر دو به تنهایی است. بهبود شیوه زندگی سالم، مانند تغذیه خوب، ورزش منظم و خواب کافی، می تواند در حمایت از بهبود و سلامتی کلی مهم باشد.

آیا روان درمانی موثر است؟

تحقیقات نشان می دهد که بیشتر افرادی که روان درمانی می کنند، تسکین علائم را تجربه می کنند و بهتر می توانند در زندگی خود عمل کنند. حدود 75 درصد افرادی که وارد روان درمانی می شوند، از این مزایا بهره مند می شوند. نشان داده شده است که روان درمانی احساسات و رفتارها را بهبود می بخشد و با تغییرات مثبت در مغز و بدن ارتباط دارد. این مزایا همچنین شامل روزهای بیمار کمتر، معلولیت کمتر، مشکلات پزشکی کمتر و افزایش رضایت از کار است.

با استفاده از تکنیک های تصویربرداری از مغز، محققان توانسته اند تغییرات مغز را پس از اینکه فردی تحت روان درمانی قرار گرفته است، مشاهده کنند. مطالعات متعدد تغییرات مغزی را در افراد مبتلا به بیماری روانی (از جمله افسردگی، اختلال وحشت، PTSD و سایر بیماری ها) در نتیجه تحت روان درمانی مشخص کرده است. در بیشتر موارد تغییرات مغزی ناشی از روان درمانی مشابه تغییرات ناشی از دارو بود.

برای کمک به حداکثر استفاده از روان درمانی، به عنوان یک تلاش مشترک به درمان نزدیک شوید، صریح و صادق باشید، و برنامه مورد توافق خود را برای درمان دنبال کنید. تکالیف بین جلسات، مانند نوشتن در ژورنال یا تمرین آنچه در مورد آن صحبت کرده اید را دنبال کنید.

انواع روان درمانی

روانشناسان و سایر متخصصان بهداشت روان از چندین نوع روش درمانی استفاده می کنند. انتخاب نوع درمان بستگی به بیماری و شرایط خاص بیمار و ترجیح وی دارد. درمانگران ممكن است عناصری از رویكردهای مختلف را با هم تركیب كنند تا به بهترین وجه نیازهای شخص تحت درمان را برآورده كنند.

رفتار درمانی شناختی (CBT)

به افراد کمک می کند تا الگوهای تفکر و رفتاری را که مضر یا بی اثر هستند شناسایی و تغییر دهند و افکار دقیق تر و رفتارهای عملکردی آنها را جایگزین کنند. این می تواند به فرد کمک کند تا روی مشکلات فعلی و نحوه حل آنها تمرکز کند. این اغلب شامل تمرین مهارت های جدید در "دنیای واقعی" است.

شناخت درمانی می تواند در درمان انواع اختلالات از جمله افسردگی ، اضطراب ، اختلالات مرتبط با ضربه و اختلالات خوردن مفید باشد. به عنوان مثال ، CBT می تواند به فرد مبتلا به افسردگی کمک کند تا الگوهای فکری منفی یا رفتارهای موثر در افسردگی را تشخیص داده و تغییر دهد.

درمان بین فردی (IPT)

نوعی درمان کوتاه مدت است. این به بیماران کمک می کند تا مسائل اساسی بین فردی را که مشکل آفرین هستند، مانند غم حل نشده، تغییر در نقش های اجتماعی یا شغلی، درگیری با دیگران و مشکلات مربوط به دیگران، درک کنند. این می تواند به افراد کمک کند تا روش های سالم بیان احساسات و راه های بهبود ارتباطات و نحوه ارتباط آنها با دیگران را بیاموزند. بیشتر اوقات برای درمان افسردگی استفاده می شود.

رفتار درمانی دیالکتیکی

نوع خاصی از CBT است که به تنظیم احساسات کمک می کند. این دارو اغلب برای درمان افرادی که افکار خودکشی مزمن دارند و افرادی که دارای اختلال شخصیت مرزی، اختلالات خوردن و PTSD هستند استفاده می شود. این مهارت های جدید را آموزش می دهد تا به مردم کمک کند مسئولیت شخصی خود را برای تغییر رفتار ناسالم یا مخل بر عهده بگیرند. این شامل درمان فردی و گروهی است.

درمان روان پویشی

مبتنی بر این ایده است که رفتار و بهزیستی ذهنی تحت تأثیر تجربیات کودکی و افکار یا احساسات تکراری نامناسب است که ناخودآگاه هستند (خارج از آگاهی فرد). فردی برای بهبود خودآگاهی و تغییر الگوهای قدیمی با درمانگر همکاری می کند تا بتواند زندگی خود را به طور کامل کنترل کند.

روانكاوي

نوع جدی تری از روان درماني است. جلسات به طور معمول سه بار یا بیشتر در هفته انجام می شود.


خانواده موفق درمانی ,روان ,درمان ,تواند ,مشکلات ,استفاده ,روان درمانی ,برای درمان ,دنبال کنید ,رفتار درمانی ,اختلالات خوردن منبع

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
آموزش های همگانی ronisso پنجره ای به جهان فناوری اطلاعات Treatment Clinic هر چی که بخوای nezamevazife در ازل پرتو حسنش ز تجلی دم زد Mylahwfcxgq3 blogi تو بهترین خرید رو از ما داشته باش ولی الله